7 Haziran 2017 Çarşamba

SADAKA ÇEŞİTLERİ1. Birkaç tane etek başörtüsü sandalye alıp camiye bırakın her kim onları kullanıp namaz kılarsa sizin için sevap yazılır.

2. Evinizde odanızın penceresinin önüne kuşlar için bir tabak su veya yiyecek bırakın ve bunu adet edinin.

3. Yeni bir elbise alın paketin içine koyup bir işçiye hediye edin.

4. Bir tane kumbara alıp odanıza bırakın günah işlediğiniz taktirde ona bir lira veyahut bir miktar para atın, ayda bir defa onu açıp ihtiyaç sahiplerine verin ve bunu her ay tekrarlayın. 
5. Eve giriş ve çıkış duasını iki kağıda yazın. Evin girişine, asansöre ve çıkışlara asın. Oradan geçenler onu okudukça sevap kazanır ve siz de sevap kazanırsınız. 
6. Aylığınızın bir kısmını yetimler için kullanın. 
7. Bir koli su alıp aile içindeki toplantılarınızda ölmüşleriniz için veyahut hastalarınız için sadaka niyetine verebilirsiniz. 
8. Dışarıda cadde ve sokakları süpüren işçiler için bir koli serin su veya meyve suyu alıp/yapıp bırakabilirsiniz. 
9. Benzin aldığınızda benzinlikteki işçiye sorun Müslüman mı değilmi. Eğer Müslüman ise para üstünü ona sadaka niyetiyle bağışlayın eğer Müslüman değilse kalbini islama ısındırmak için ona bağışlayın. 
10. Birkaç tane Kurani kerim alın ve camiye bırakın. İnsanlar okudukça siz sevap kazanacaksınz her harf için on sevap yazılır düşünün size ne kadar sevap yazılmış olur. 
11. En kolay sadaka Ölmüşlerimiz için şişede kalan suyu yol kenarındaki ağaçların dibine dökmektir. 
12. Müslümanların kalbinde sevinç ve mutluluk oluşturun. Bunu bir gülücük, güzel bir söz, küçük bir yardım ile yapabilirsiniz. Özellikle psikolojik sorunları olanlar için bunu yapın.

13. Oturanlara selam vermek, onlara gülümsemek ve güzel söz söylemek de bir sadakadır.

14. Size zulmedenlere, kötülük yapanlara, gıybetinizi edenlere de uyumadan önce hakkınızı helal ederek ve onları affederek sadakada bulunmuş olabilirsiniz. (Bu mesajı başkalarına da ulaştırırsaniz, belki aklına gelerek bunlarla birisi amel eder ve siz de bu sevaba ortak olursunuz)

Allah'ım yapacağınız sadakaları kabul etsin :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güzel yorumlarınız için şimdiden teşekkürler :) Not: spam ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.